סובב עולם – טיול מסביב לעולם – מבנה הטיול

ריכזתי בעמוד זה את מבנה הטיול, כדי לעזור למשפחות (עם או בלי ילדים) לתכנן טיול מסביב לעולם. מאחר והתוכנית עדיין איננה סופית אני עדכן מדי פעם בהתאם למה שעשינו בפועל.

משך הטיול: 14 חודש
יציאה: יוני 2010
חזרה: אוגטסט 2011, מסונכרן עם שנת הלימודים.

15/06/2010 – 30/06/2010 – אירופה הקלאסית: אוסטריה, שוויץ, איטליה

img_0729
img_0737
img_0965
img_0897
img_0780
img_05051
img_05141
img_0729 img_0737 img_0965 img_0897 img_0780 img_05051 img_05141

זוהי ככל הנראה העונה היפה ביותר לטייל באירופה. ההרים מושלגים, הנחלים והאגמים מלאים במים, מזג האוויר מצוין ועונת התיירות עדיין לא בשיאה.
אירופה היא נקודת התחלה טובה לטיול משפחות מסביב לעולם ממספר סיבות:
א. אירופה יפה! בתור משפחה שטיילה בהמון מקומות, לפעמים דווקא האתרים הקרובים והנגישים יחסית הם המרשימים ביותר.
ב. תמיד טוב להתחיל את הטיול באזור מוכר.
ג. היצע הטיסות מכאן למזרח גדול וניתן להשיג טיסות זולות.
סגנון הטיול הנוח ביותר לדעתנו למשפחות באירופה הוא באמצעות קראוון. נקודת ההתחלה הטובה ביותר – אליה יש טיסות זולות ובה ניתן לשכור רכב או קראוון בזול – היא מינכן.

01/07/2010 – 01/09/2010 – צפון מזרח סין: בייג’ין, ג’ינאן, צ’ינדאו

 

מהווה “תחנת עצירה” מצוינת בדרך לאוסטרליה ויעד אטרקטיבי במיוחד לטיולי משפחות.
סין חמה, נעימה, מיוחדת וידידותית לתייר הישראלי. אנחנו מצאנו אותה קלה מאוד לטיולי משפחות בגלל המחירים הזולים, הרכבות המצוינות בין הערים, האוכל המעולה ושפע האטרקציות המיוחדות: מקדשים, פארקים, חופים ואתרי בילוי.
עם תמרון נכון של האתרים בין ימים לוהטים (שמתאימים לבריכות שחייה, חוף ים מלאכותי ומרכזי קניות מקורים) לימים קרירים מתאימים למקדשים ולטיול בחוץ – ניתן לטייל בסין חודשיים כאשר כל יום הוא חוויה בפני עצמה.
השיקול לבחור בצפון הוא מזג האוויר, העשוי להיות גשום במקומות אחרים של סין בעונה זו (כמו שנגחאי וגוולין).
סגנון הטיול הנוח ביותר לדעתנו למשפחות הוא דירות בערים (אותן ניתן וכדאי להזמין מראש), התניידות בתוך הערים במוניות ואוטובוסים ומעבר בין הערים באמצעות רכבת.

02/09/2010 – 21/11/2010: סידני וצפון אוסטרליה – קווינסלנד

 

אוסטרליה היא מדינה אידיאלית לטיול משפחות. כאן תמצאו את החופים היפים והמרשימים בעולם, מפרצונים מרהיבים בצבע טורקיז, גני שעשועים, מתקנים ולגונות הפתוחים חינם בלי סוף. לכך תוסיפו את גן החיות בטבע הנמצא סביבכם – הקנגרו המסתובב חופשי ואותו ניתן ללטף, התוכים שישבו על כף ידכם והשקיעות המרהיבות.
בחודשים ספטמבר-אוקטובר מזג אוויר מצוין בצפון לפני העונה הגשומה המתחילה בסוף אוקטובר.
סגנון הטיול הנוח ביותר לדעתנו למשפחות הוא באמצעות רכב (ניתן לקנות או לשכור) ומלונות / דירות, וזאת ממספר סיבות:
א. הדלק (בניגוד לכל שאר הדברים) באוסטרליה זול ולכן אין טעם להשתמש בתחבורה הציבורית.
ב. המכוניות זולות (הן קניה והן השכרה) ולעומת זאת שכירת קראוון (מסוג מוטורהום) יחסית יקרה.
ג. המדובר בטיול ארוך יחסית (שלושה חודשים לחלק הצפוני), שעשוי להיות “צפוף” בקראוון.
ד. הנהיגה בצד שמאל של הכביש, וכדאי (גם לנהגים מיומנים) להתאמן קודם על רכב רגיל, לפני ניו זילנד.
ה. האוסטראלים פחות “ידידותיים” לקמפינג בטבע (כלומר לא באתרי קמפינג מסודרים) כפי שאנחנו ממליצים לעשות. אתרי הקמפינג באוסטרליה לדעתנו יקרים, דבר שמייקר טיול המבוסס על קראוונים.
ו. קראוון אידאלי לדעתנו כאשר האטרקציות רבות וקרובות זו לזו. באוסטרליה מרחקים עצומים בין מוקד עניין אחד לאחר, ולעומת זאת בכל אטרקציה כדאי לעצור מספר ימים. בטיול בסגנון כזה, לינה בדירה או מלון נוחה בהרבה מלינה בקראוון.

21/11/2010 – 03/02/2011 – ניו זילנד
ניו זילנד מהממת! זו ללא ספק המדינה הכי יפה בעולם (מלבד ישראל). מה אין בניו זילנד? חופים מדהימים, איים, צוקים, הרי געש, פסגות מושלגות, מעיינות חמים, נהרות, מפלים, מערות מיסתוריות ובעצם כל צורת טבע ונוף שניתן לחשוב עליה.
תוסיפו לזה את האופי הנחמד, הרגוע, הזורם ומסביר הפנים של הניו זילנדים, את המוזיאונים החדשים והחינמיים, את לשכות התיירות המצויינות המצויות בכל חור ואת הפארקים וגני השעשועים שכל אחד יותר יפה ומקורי מהשני – וקיבלתם ארץ אידאלית לטיול משפחתי.
את הזמן בניו זילנד אנחנו ממליצים לחלק שליש ל-אי הצפוני ושני שליש לאי הדרומי.
צורת הטיול המומלצת לדעתנו למשפחה עם ילדים היא קראוון, עם לינה בטבע (ולא באתרי קמפינג).

03/02/2011 – 24/02/2011: המשך הטיול באוסטרליה
חודש פברואר הוא החודש הטוב ביותר לטיול בדרום אוסטרליה. הרבה מטיילים נופלים במלכודת וחושבים שבאוסטרליה טוב לטייל בקיץ, כלומר בחודשים נובמבר-פברואר. בפועל, אוסטרליה מדינה ענקית עם אקלים מורכב בהרבה ממה שאנחנו מכירים. באופן גס, חודש פברואר גשום בצפון/מרכז קווינסלנד, אבל קייצי, חמים ונעים בסידני, קנברה ומלבורן.
סידני עיר מקסימה וכיף לחזור אליה ליומיים שלושה אחרי הטיול בניו זילנד. קנברה, שנמצאת בדרך למלבורן (והרבה טיילים מדלגים עליה) היא עיר מיוחדת שהביקור באתרים הממלכתיים שבה מוסיף מימד חשוב והכרחי על אוסטרליה.
מלבורן משלימה את הטיול באוסטרליה, יש בה קהילה יהודית ענקית והמוני ישראלים והיא מהווה נקודת יציאה (או כניסה) מצויינת לפסיפיק.

24/02/2011 – 01/03/2011: חזרה למזרח – סינגפור
מטיילים רבים עוברים בסינגפור, בגלל היותה צומת תחבורתי חשוב במזרח ונקודת עצירה להרבה חברות תעופה אבל עוצרים במדינה הקטנה רק ליום או יומיים.
אנחנו היינו חמישה ימים והצטערנו שלא נשארנו עוד.
סינגפור מדינה מיוחדת, נקייה (אם כי פחות ממה שמתארים), בטוחה ומלאה באטרקציות שעשועים מצד אחד ופולקלור ותרבות מצד שני. האוכל בסינגפור מצויין וזול (לא לחינם היא קיבלה את התואר “בירת האוכל של אסיה”) וכך גם התחבורה.
בין הסיורים במקדשים, באי התענוגות סנטוסה ובפוד קורט הענקיים אפשר לשוטט בקניונים האין סופיים.
הקפידו לא לאכול או לשתות בתחנת הרכבת (קנס שך 500 דולר), לא לזרוק מסטיק ברחוב (קנס של 1,000 דולר לעברה הראשונה וקנס בתוספת עבודות שירות של ניקוי הרחוב לעברה חוזרת) ולא לצייר גרפיטי (קנס בתוספת מלקות!) ומובטח לבם ביקור מהנה ועמוס חוויות.

01/03/2011 – 24/03/2011: תאילנדפוקט
איו על תאילנד! ואין על המזרח.
אוכל מעולה, מסזים מפנקים, חופים קסומים, בתי מלון שהם בעצם ארמונות קטנים. כל אלו מתובלים במקדשים מרהיבים ובאטרקציות מיוחדות לילדים כמו
רכיבה על פילים.

24/03/2011 – 04/04/2011 – הונג קונג
מדהים כמה אנשים יכולים להצטופף על מדרכה אחת. הונג קונג, מלבד היותה שער כניסה נוח לסין, מלאה באתרים מיוחדים בעיר ומחוצה לה. אבל החוויה החזקה ביותר בעיר האורות – מנהטן של המזרח – היא פשוט לעמוד ברחוב הסיני, להריח את ריחות ההמולה ולהתבונן במיליוני בני האדם..
בין הארוחות המדהימות בקפה דה קוראל, אנחנו ממליצים למשפחה עם ילדים לשוט שוב ושוב על המעבורות, לבקר באיים השונים ולעשות שופינג בשווקים האינסופיים הפטורים ממס.

05/04/2011 – 29/05/2011 – חזרה למזרח סין
אמנם התאהבנו בבייג’ין עוד בביקור הקודם, אולם הסיבה שחזרנו הייתה מפגש מרגש עם המשפחה המתגעגעת, ש-“קפצה” לבקר במזרח. פגישה עם המשפחה בטיול ארוך של 14 חודשים היא אירוע מיוחד, אשר “שבר” את שגרת הטיול והיה אחד החוויות המיוחדות בו.
בלי קשר לפגישה, מצאנו את מזרח סין (שוב) מרתקת, מרגשת ומלאת חוויות.
בין עצי הדובדבן הפורחים בעונה זו של השנה למקדשים הרוחניים והמפוארים, זכר לעבר העשיר, אנו ממליצים למשפחות עם ילדים לבקר במוזיאונים הענקיים, בפארקי השעשועים המצועצעים ובאתרים ההיסטוריים בטאיאן, נאנג’ינג ושנגחאי.

29/05/2011 – 30/06/2011 – קוריאה הדרומית
לא תכננו במקור לבוא לקוריאה. מאחר ולא יכולנו להאריך יותר את הויזה לסין “קפצנו” למדינה השכנה.
לשמחתנו, המשפט “כל שינוי לטובה” התאים ביותר למציאות החדשה: גילינו ארץ מרתקת, יוצאת דופן ושונה מכל מה מה שהכרנו עד היום. שילוב של היסטוריה מפוארת עם נופים וטבע – וכל אילו מתובלים (תרתי משמע) במסעדות אקסקלוסיביות, תלבושות ססגוניות, מנהגים מקוריים וייחודיים, הכנסת אורחים מכל הלב ואהבה (אם לא הערצה) לישראל.
אנחנו ממליצים למשפחות עם ילדים לטייל בארמונות סיאול, לצאת למסלולי הליכה בשמורת סאורקסאן, לחזור אלף שנה אחורה בגיאונג’ו בירת ממלכת סילה, ולעשות “בטן גב” בחופים של בוסאן.

01/07/2011 – סין
הפלגת לילה החזירה אותנו לסין, בפעם השלישית בטיול.
אנחנו מתחילים את גיחתנו השלישית למדינה המרתקת בהתפנקות בעיר הנופש דליאן, בה אנו רוחצים בחופים הקסומים ומצטלמים עם החתנים והכלות שעולים לרגל לעיר הקייט.
דווקא לקראת סוף מסענו אנו מגבירים את הקצב, ובמסלול קווי עוברים את שניאנג, בייג’ין, דאטונג, חחוט ומשם בטיסת פנים לעיירת הגבול ארליאן.
כמתוכנן, אנחנו נפתרים מכמעט כל הציוד והקניות שלנו ושולחים (במצטבר) בדואר לישראל כ-140 ק”ג. מסין נמשיך את המסע עם תיקי גב בלבד!
לאחר מחקר מעמיק על הדרך הנוחה לחצות את הגבול המונגולי אנו עולים (בלי לוותר על כמה הרפתקאות) על רכבת לילה שמובילה אותנו לאולן באטור – בירת מונגוליה.

מונגוליה-
הרבה התלבטנו אם מונגוליה, אשר בה מתקבל הרושם כאילו הזמן עצר מלכת, מתאימה לטיול עם ילדים.
לאחר בדיקות רבות, ולאחר שהגענו למסקנה שאנחנו בעצם כבר “טיילים מנוסים” אנחנו שוכרים נהג וג’יפ וטועמים קצת מהנופים הפראיים של המדינה.
אווירת “סוף טיול” באוויר וכולנו כבר חושבים על ישראל. כל קטע שאנחנו עוברים ברכבת הטרסט מונגולית ואחר כך הטרנס סיבירת מקרב אותנו הבייתה.

רוסיה-
אנחנו עוברים ומטיילים בארבעת מתוך חמשת הערים הגדולות ברוסיה: אודן אודה, אירקוצק, נובוסיבירסק ומוסקבה.
בדרך אנו עוצרים למספר ימים באגם באיקל המיוחד, לאורכו אנו מהלכים במסלול המסילה ההיסטורי.

אוקריאנה-
טיסת בוקר מביאה אותנו ממוסקבה לקייב, בירת אוקראינה.
בנסיון אחרון להנות ולמצות כל רגע מסובב עולם אנו מסיירים באתרים המרכזיים בעיר. טיסת לילה מנחיתה אותנו בבן גוריון, בדיוק 14 חודשים מהרגע שיצאו. תם (ולא נשלם) סובב עולם.